KONUM

OTELİMİZİN ÇEVREYE UZAKLIĞI

APOLLON TAPINAĞI

3 KM

DİDİM ŞEHİR MERKEZİ

3 KM

ALTINKUM PLAJI

1 KM

BODRUM HAVALİMANI

84 KM

İZMİR HAVALİMANI

142 KM

DİDİMDEKİ EVİNİZE HOŞ GELDİNİZ

Üzerinde tarih barındıran Ionya”nın en önemli yerlerşim merkezlerinden Miletos ve Apollon Tapınağı ile antik çağın kehanet merkezi Didim, bugün bile geçmişin izlerini tüm canlılığı ile yansıtmaktadır. Aydın”ın 106 km. güneybatısında, Büyük Menderes ırmağının Ege denizine döküldüğü yerde üç tarafı denizlerle çevrili yarımada üzerine kurulmuş olan Didim, Ege”nin en güzel denizine sahip kıyıları, yüzlerce koyu, altın sarısı kumsalları, doğal limanları, tekne gezileri, kuzeydoğusunda Bafa gölünün huzur veren maviliği ve binbir çeşit tatil olanakları ile gezilip görülmesi gereken en güzel tatil yörelerinden biridir. Aydın il sınırları içinde bulunan Didim, Kuşadası ‘na 75 km, Bodrum ‘a 90 km, İzmir Havaalanı ‘na 142 km, Bodrum Havalimanı ‘na 84 km ,Söke Alışveriş Merkezleri 54 km mesafededir. Ayrıca Didim coğrafi konumu itibariyle Antik şehir Milet”e 30 km, Priene’ye 47 km, Bafa Gölü ‘ne 31 km ,Herakleitos ‘a 44km, Artemis Tapınağı’na 90 km , Efes Antik Şehri ‘ne  90km, Rum köyü Doğanbey ‘e 39 km, doğa cenneti Karina ‘ya 44 km , Kazıklı koyuna 25 km, Poseidon sunağına 10 km dir. 53 km lik kumsal şeridi ile onlarca koya sahiptir. Bu koylardan en önemlisi de Otelimizinde 3. koyunda bulunduğu dünyaca ünlü Altınkum”dur. Tarihi dokusu çok zengin olan Didim”de dünyanın 7 harikasından biri olan Artemis Tapınağı”nın mimari ikizi Apollon Tapınağı bulunmaktadır. Yaz turizm sezonu boyunca ülkemizin hemen hemen tüm illerinden düzenli otobüs seferleri bulunan veya ziyaretçilerin kendi ulaşım imkanları ile geldikleri iç turizmin yeni potansiyel merkezidir.

APOLLON TAPINAĞI

İlkçağda, kehanette bulunma ve olayları önceden görme yetisinin, kökeni Hititler”e kadar inen bir Anadolu Tanrısı olan Zeus ve Leto”nun oğlu güneş, ışık, müzik ve kehanet tanrısı Apollon tarafından insanlara verildiğine inanılırdı. Anadolu”nun birçok yerinde, bu tanrıya adanmış tapınaklar bulunur ve buralardaki rahiplerle rahibeler, tanrıya aracılık ederek, kendilerine danışmaya gelenlere, gelecekten haber verirlerdi. Efsaneye göre; Tanrı Apollon bir gün, Didim yöresinde çobanlık yapan Brankhos”a rastladı. Ondan çok hoşlandı ve ona biliciligin (kehanetin) sırlarını öğretti. Çoban Brankhos, bugün Apollon Tapınağı”nın yerinde bulunan defne ormanı ve su kaynağının yanında, Apollon adına ilk tapınağı kurdu. Zaman içinde Brankhos soyundan gelenler “Brankhidler” olarak anıldılar ve çok uzun süre Apollon Tapınağı”nın yöneticiliğini yaptılar.

Rasyonel düşüncenin ilk filizlerini verdiği Milet topraklarında, antikçağın en saygın dini kurumlarından biri olan kâhinliğin (bilicilik) bu kadar güçlü olması da, ilginç bir tezattır. Kutsal Didim”in ilk dönemi, Perslerin Milet”i ele geçirmesi ve tapınağı yakıp yıkmasıyla son bulur. Ancak İskender”in gelişiyle beraber yeniden bir canlanma yaşanır ve İskender”in komutanlarından Seleukos”un emriyle, İÖ 300 dolaylarında bugün kalıntılarını gördüğümüz tapınağın inşaasına başlanır. “Didyma” sözcügü “IKIZ KARDES” anlamına gelir. Tanrı Apollon, Tanrıça Artemis”in ikiz kardeşidir. Artemis adına Efes”te, dünyanın yedinci harikası kabul edilen “Artemis Tapınağı” vardır. Milet-Apollon Tapınağı arasında uzanan “KUTSAL YOL” sonunda “Artemis Kutsal Alanı” bulunmaktadır.

M.Ö. 7. ve 6. yüzyilda Apollon tapınağınin ünü çok yaygındı. Mabed, Antik dünyanın en önemli kehanet merkezlerinden biriydi. M.Ö. 6. yy.”da Milet ve Didim arasinda “KUTSAL YOL” yapılmış, Apollon”un tunç heykeli Mabed”e hediye edilmiştir. Milet sikkelerinde bu heykel yer almaktadir. Apollon tapınağının yapımı M.Ö. 8. yy.”a kadar iner. İyon nizamindaki bu tapınak, 35×85 m. ölçülerinde olup, M.Ö. 494 yılında “LADE DENIZ SAVAŞI”ndan sonra Persler tarafından yağmalanarak, Tanrı Apollon”un “Kanakhos” tarafından tapılan tunç heykeli “Ekbatana”ya (IRAN) götürülmüştür. Tahrip edilen tapınağın yerine, Hellenistik dönemde “Büyük İskender”in katkısıiyla daha büyüğü yapılmaya başlanıldı. Eserin mimarları, “Milet”li Daphnis” ile “Efes”li Paionios”tur. Paionios, Efes”teki Artemis Tapinağı”nın da mimaridir.
Tapınağın yapımına yardım eden Suriye Kralı”Selevkos”, Ekbatana”ya götürülen Apollon heykelini geri getirtmiştir. Yeni yapılan ve bugün gördügümüz tapınağın ölçüleri yaklaşık 109×51 m.dir. Savaşlar ve yağmalarla duraklayan tapınak inşaatı, yüzlerce yıl devam eder ve sonuçta hiçbir zaman tamamlanamaz. Tapınak inşaatında çalışanlara yapılacak ödemeler ile ilgili olarak, tapınak duvarları üzerine kazılan işaretleri bugün bile seçmek mümkün.
Bazı Kaynaklar: “Apollo Tapınağı bitirilebilmiş olsaydı dünyanın yedi harikasından biri olabilirdi” der…

ALTINKUM PLAJI

Altınkum, denizi karaya değilde denize akıntılı dalgalarının olması nedeniyle kendini sürekli temiz tutan koylarıyla , Didimin en gözde plaj yerlerinden biridir. Altınkum sahilinden Bodrum yarım adası çıplak gözle bile görülebilmektedir. Rüzgar sörfü, kano ve diğer tüm su sporları için Altınkum ideal bir ortam sunmaktadır. Altınkumda ziyaretçilere Altınkumun denizini ve çevresini tanıtmak amacıyla tekne turları yapılmaktadır.Tekne turları Cennet Adası , Panayır Adası ve turun durumuna göre 4-5 koya uğranılarak yapılır. Tekne turları esnasında verilen molalarda ziyaretçiler denizin tadını çıkarabilirler. Dalış okullarında padi lisansı veren kurslar düzenlenmektedir. Havuzda başlayan hazırlık derslerinin ardından Cennet Adası açıklarında kursiyerler dalış derslerine devam ederler. Altınkumda yaşam sadece yaz sezonu ile sınırlı değilidir kışında hizmet veren birçok işletme bulunmaktadır .(Restaurant , çay bahçesi disco , bar vs ..) Şehir içi ulaşım halk minübüsleri ve taksi ile yapılabilmektedir. Türkiyenin 2. büyük yat limanı Didim Altınkumda bulunmaktadır. Bu liman uluslar arası birçok yat ve tekneye hizmet vermektedir. Altınkumda konaklama sektörünün ihtiyaçlarına cevap veren pansiyondan yıldızlı otellerine kadar birçok konaklama tesisi mevcuttur .